Inspektorzy wrażliwi na krzywdę zwierząt.

Podczas obserwacji poboczy w trakcie dojazdu na punkt kontroli inspektorzy dostrzegli na poboczu ptaka, który ewidentnie potrzebował pomocy. Drapieżnik nie oddalał się nawet w wyniku bezpośredniej bliskości człowieka. Załoga ustaliła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dalszy sposób postępowania.

W okolicach węzła Kobylin na drodze ekspresowej S8 poruszający się busem inspekcyjnym inspektorzy zauważyli najprawdopodobniej potrąconego ptaka, jak się później okazało jastrzębia. Zwierzę znalazło się w pułapce. W  skutek odniesionych obrażeń nie dało rady o własnych siłach odlecieć, a dalsze przemieszczanie ograniczało wygrodzenie poboczy.

Po konsultacji telefonicznej z lekarzem weterynarii współpracującym z ptasimi azylami, „poszkodowany” został złapany w sposób zapewniający bezpieczeństwo zarówno drapieżnikowi jak i niosącym pomoc. Niezwłocznie ptak został dostarczony do wskazanej lecznicy weterynaryjnej w Białymstoku, skąd po opatrzeniu miał być przekazany do ptasiego azylu w Poczopku do czasu powrotu do pełnej sprawności.